Alchemilka Pasienková

Užívateľov profilový obrázok
123
Príspevky: 2
Registrácia: 03 Jan 2018, 17:47

Alchemilka Pasienková

Príspevok od užívateľa 123 » 01 Feb 2018, 15:22


Alchemilka Pasienková .

Ľudový názov: alchemilka lúčna, alchemilka obyčajná, divý muškát, husia nôžka, hviezdoš, kondo-lík, kontriheľ, rosnička, suknička, ťapkaňa, ženský plášť.


Rastie predovšetkým na okrajoch lesov a ciest, na svahoch a na vlhkých lúkach vo vyšších polohách a v horských oblastiach. Rastlina má dlaňovito laločnaté listy so siedmimi až deviatimi lalokmi, pevnú, nevysokú stonku a drobné žltozelené kvety, ktoré vidieť od apríla až do júna, ale aj neskôr. V niektorých krajoch vijú z nej venčeky na Božie Telo a zdobia nimi hlavu Spasiteľa na oltárikoch. Listy alchemilky niekedy priliehajú k zemi a zrána vidieť na nich v prostriedku kvapku rosy, ktorá sa leskne ako perla. V nadmorskej výške nad 1 000 m rastie alchemilka alpská. Darí sa jej aj na vápencovom podkiade, aj na kryštalických horninách (ide o dva samostatné druhy, ktoré rastú v Alpách, pozn. prekl.). Z oboch rastlín zbierame celú byľ v čase kvitnutia, neskôr len listy, všetko sušíme pod strechou. Sám názov (nemecký) hovorí, že rastlina sa preslávila predovšetkým ako bylina pre ženy.

Od kresťanských čias je táto rastlina zasvätená Panne Márii. Alchemilka blahodarne pôsobí nielen pri menštruačných poruchách, výtoku, pri ochorení podbrušia a nevoľnostiach v prechode, ale pomáha tiež v začínajúcej puberte a spolu s rebríčkom obyčajným (myší chvost obyčajný) priaznivo ovplyvňuje menštruáciu. V prípade, keď mladé dievčatá napriek liekom nemajú pravidelnú menštruáciu, alchemilka spolu s rebríčkom obyčajným (zmiešať v rovnakom pomere) dajú všetko do poriadku. Alchemilka pôsobí sťahujúco (zvieravo) a veľmi rýchlo lieči. Používame ju ako prostriedok odvodňujúci a posilňujúci srdce pri traumatických horúčkach (horúčka z rany), hnisavých ranách a zanedbaných vredoch. Po extrakcii zubov sa alchemilka odporúča ako najlepší hojivý prostriedok. Po viacnásobnom vyplacho-vaní zahojí ranu v priebehu dňa. Odstraňuje tiež slabosť svalov a končatín. Pomáha pri málokrvnosti.

Alchemilka veľmi pomáha pri poranení pri pôrode, pri ochabnutí podbrušia žien, ktoré majú ťažký pôrod alebo sklon k potratu, upevňuje plod a posilňuje väzivo maternice. Ženy so sklonom k týmto ťažkostiam by mali od tretieho mesiaca piť alchemílku. Ona je všeliekom na všetky ženské choroby a pomáha dokonca spolu s kapsičkou pastierskou pri obrátení maternice a slabinovej prietrži. V uvedených prípadoch sa pijú štyri šálky čaju z alchemilky, pripraveného podľa možnosti z čerstvo natrhaných bylín, denne po dúškoch. Okrem toho masírujeme postihnuté miesto tinktúrou z kapsičky pastierskej, pri obrátení maternice začneme natieraním zvonka, počnúc od pošvy smerom hore. Tu sa uplatňujú doplnkové sedacie kúpele z rebríčka obyčajného (100 g byliny na jeden kúpeľ; dohromady tri kúpele týždenne; keď sa voda vo vani zohreje, môže sa ešte dva razy použiť).

Naši predkovia používali túto bylinu na rany, vnútorné i vonkajšie, pri epilepsii a pri prietrži (brušnej blany). Spomeniem citát z veľmi starej knihy o liečivých rastlinách: „Ak má človek prietrž, či je mladý, alebo starý, nech varí dve hrste alchemilky v primeranom množstve vody, a to tak dlho, ako sa varí vajce, a potom nech z nej pije.“ V dnešnom ľudovom liečiteľstve má táto rastlina svoje osvedčené miesto.
Švajčiarsky farár Kunzie zvlášť zdôrazňuje: „Dve tretiny operácií žien bolo by úplne zbytočných keby sa ženy najprv dlhší čas liečili touto bylinkou; lebo ona lieči zápaly podbrušia, horúčku, sneť, hnisanie, vredy a prietrže. Každá šestonedieľka by mala piť 8 až 10 dní veľa čaju z tejto rastliny, mnohé deti by ešte mali matku a nejeden postihnutý vdovec ženu, keby vedeli o tomto Božom dare. Roztlačená rastlina sa prikladá zvonka a hojí rany, bodnutie a porezanie.

Deti, ktoré majú slabé svaly napriek dobrej strave, zosilnejú po častom užívaní tohto čaju.“ Alchemilka, ktorá rastie vo vyšších polohách, ľudovo sa nazýva strieborný plášť (Alchemilla alpina), má rub listu striebristolesklý a používa sa pri tučnote. Dve až štyri šálky denne pôsobia veľmi priaznivo. Vykonajú dobré služby aj pri slabom spánku. Často by ju mali piť aj chorí na cukrovku. Slabé deti zmocnejú, keď im pridáme do kúpeľa macerát z alchemilky pasienkovej alebo alchemilky alpskej. Na jeden kúpeľ sa používa 200 g bylín (pozri Všeobecnú časť, Úplný kúpeľ).

V zmesi s kapsičkou pastierskou, ako je uvedené v hesle Kapsička pastierska, lieči atrofiu svalu(chradnutie) a ťažké, neliečiteľné choroby svalstva. Táto veľmi hodnotná rastlina sa využíva aj pri skleróze multiplex. Z Burgenlandu mi oznámili poznatok, že keď sa pri slabosti srdcového svalstva pije čaj z alchemilky a zvonka sa ním umýva oblasť srdca, v krátkom čase nastane zlepšenie.
Náš Stvoriteľ vo svojej priazni nechal vyrásť bylinku na každú chorobu; nevieme mu byť za to dosť vďační.

SPÔSOB POUŽITIA

Zápar 1 plná čajová lyžička na 1/4 litra vody, zaparí sa a krátko vylúhuje.

Obklady Zodpovedajúce množstvo čerstvých bylín sa krátko premyje, valčekom na cesto sa dobre rozmliaždi a prikladá.

Macerát Na jeden úplný kúpeľ sa použije 200 g vysušených alebo dvojnásobné množstvo čerstvých bylín, dajú sa na noc do vedra so studenou vodou, na druhý deň sa to zohreje a maceráciou získaná kvapalina sa prileje do kúpeľa (pozri Všeobecnú časť, Úplný kúpeľ).
Prílohy
12686740_720.jpg
12686740_720.jpg (61.42 KiB) 1680 zobrazení
12686740_720.jpg
12686740_720.jpg (61.42 KiB) 1680 zobrazení